Δευτέρα 12 Απριλίου 2021

Ατρείδου Σοφία

Θετικές Επιστήμες Φυσική - Μαθηματικά

• sophieatridou@gmail.com

ΣΠΟΥΔΕΣ: Είμαι πτυχιούχος του τμήματος Φυσικής, του Αριστοτέλειου Πανεπιστήμιου Θεσσαλονίκης. Η κατεύθυνση που ακολούθησα ήταν η πυρηνική φυσική και η πτυχιακή μου εργασία είχε θέμα ''Ραδιολογική μελέτη σε δείγμα άμμου παραλίας''.
ΚΑΡΙΕΡΑ: Με την εκπαίδευση ασχολούμαι τα τελευταία χρόνια παραδίδοντας μαθήματα φυσικής και μαθηματικών σε μαθητές Α και Β λυκείου καθώς και σε μαθητές γυμνασίου.
ΚΑΤΑΡΤΙΣΗ: Κατά τη διάρκεια των σπουδών μου πήρα μέρος στο “Science Festival” που πραγματοποιήθηκε στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμαριάς, στο πλαίσιο του μαθήματος Διδακτική της Φυσικής το οποίο παρακολούθησα. Έχω παρακολουθήσει πολλές ημερίδες οι οποίες αφορούν την εκπαίδευση, την διαχείριση της σχολικής τάξης και συνέδρια φυσικής τα οποία οργανώνει η ένωση Ελλήνων φυσικών.
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ: Άρθρα μου έχουν φιλοξενηθεί στο περιοδικό Ωρίωνας MAGAZINO των φροντιστηρίων μας.
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ: Στον ελεύθερο μου χρόνο ασχολούμαι με την κατασκευή χειροποίητων προϊόντων, με την υποστήριξη της εταιρείας Οιστρολάβος και το θέατρο.