Κυριακή 19 Σεπτεμβρίου 2021

Μητσικάρης Πέτρος

Θετικές Επιστήμες Βιολογία - Χημεία

• petrosmitsikaris@gmail.com

ΣΠΟΥΔΕΣ: Είμαι πτυχιούχος του τμήματος Χημείας του ΑΠΘ, από το οποίο και αποφοίτησα το 2017. Η κατεύθυνση που ακολούθησα ήταν αυτή της Βιοχημείας και των Βιοεφαρμογών.
ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ: Στη συνέχεια ξεκίνησα τον δεύτερο κύκλο σπουδών μου στο τμήμα Διατροφής και Διαιτολογίας του Διεθνούς Πανεπιστημίου Ελλάδος, στο οποίο παρακολουθώ παράλληλα το μεταπτυχιακό πρόγραμμα με τίτλο «Κλινική Διατροφή»
ΚΑΡΙΕΡΑ: Από τα μέσα των σπουδών μου ξεκίνησα την ενασχόλησή μου με την εκπαίδευση, παραδίδοντας μαθήματα Χημείας και Βιολογίας σε μαθητές του Λυκείου. Επίσης έχω εργαστεί ως βοηθός μικροβιολόγου σε βιοχημικά εργαστήρια.
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ: Κατέχω πτυχίο επιπέδου Proficiency στα αγγλικά και επιπέδου C2 στα γερμανικά. Επίσης έχω το γερμανικό απολυτήριο λυκείου Abitur, όντας απόφοιτος της Γερμανικής Σχολής Θεσσαλονίκης. Στον τομέα της Πληροφορικής κατέχω το πτυχίο του ECDL. Στον ελεύθερό μου χρόνο ασχολούμαι με το αθλητισμό και τον κινηματογράφο.