Δευτέρα 17 Δεκεμβρίου 2018

Τζήλιας Γιώργος

Καθηγητής Μαθηματικών

• giorgos.tzilias@gmail.com

ΣΠΟΥΔΕΣ: Είμαι πτυχιούχος  Μαθηματικός της Σχολής Θετικών Επιστημών του τμήματος  Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Πατρών. Η περίοδος των σπουδών μου διήρκησε από το 1988 έως το 1994.
ΚΑΡΙΕΡΑ: Εργάζομαι στην ιδιωτική εκπαίδευση διδάσκοντας Μαθηματικά σε μαθητές δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης για περισσότερο από είκοσι χρόνια. Επέλεξα αυτό το επάγγελμα από αγάπη προς τα Μαθηματικά και από την επιθυμία μου να βοηθήσω τους μαθητές να καλλιεργήσουν τη «μαθηματική σκέψη». Μεγάλη ικανοποίηση επίσης αντλώ από την εισαγωγή των μαθητών μου στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.
Στα φροντιστήρια  Ωρίωνας εργάζομαι από το 2000.
Κατέχω πτυχίο Αγγλικής γλώσσας Lower και επίσης έχω πολύ καλή γνώση διαφόρων πακέτων εκπαιδευτικού λογισμικού για τα Μαθηματικά (GeoGebra, Geometer’s sketchpad κ.λπ..). Παρακολουθώ ανελλιπώς το ετήσιο συνέδριο της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρίας.
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ: Στον ελεύθερο χρόνο μου απολαμβάνω την ανάγνωση ιστορικών και λογοτεχνικών βιβλίων, καθώς επίσης και την πεζοπορία.